ABD’de başkanlık seçimleri dişe diş geçmesi sebebiyle dünyada piyasalar yeni güne dalgalı başladı. Türkiye’de ise Donald Trump’ın yarışı kazanacağı tahminleri ile alımların arttığı Halkbank hisseleri yeni günün ilk saatlerinde % 6’nın üzerinde arttı.

Tahmin edilenden çok daha rekabetli bir başkanlık seçimleri görülmesi üzerine kimi yatırımcı güvenli liman olarak tanımlanan varlıkları satın alırken kimi güvenli limanlar değer kaybetti.

Para piyasalarında birçok finansal varlık güne değer kaybı ile başladı ancak kimisi gün içinde daha sonra toparladı.

Amerikan dolarının performansını gösteren dolar endeksi güne yüzde 0,05 seviyelerinde bir yükseliş ile başladı.

Finansal varlıklardan biri olan altın ise yüzde 1,15’lik bir değer kaybı yaşadı. Altının ons fiyatı 1.893 dolara düştü.

Türk Parası Nasıl Etkilendi?

Türk para birimine bakıldığında ise Türk Lirasının dolara karşı değer kaybetmeye devam ettiği görüldü.

Dolar/TL, Merkez Bankası’ndan (TCMB) yeni sıkılaştırma girişimlerinin gelme ihtimalleri ile dün 8,4’lü seviyelere düştükten sonra bugün ABD başkanlık seçimleri sonuçlarına ilişkin küresel fiyatlamalara paralel dalgalanıyor.

Dolar/TL geçtiğimiz gün 8,54 değeri ile yeni bir rekora imza atmış, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizi dahil yeni sıkılaştırma adımlarının gelebileceği beklentisiyle düşüş yaşamıştı.

Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksi ise gün içinde yüzde 1’in üzerinde yükseldi.

ABD seçim yarışında Beyaz Sarayı Donald Trump’ın kazanacağı tahminleri ile alımların artmış olduğu Halkbank hisseleri, sabahın ilk saatlerinde %6’dan fazla yükseldi.

Gün içinde saatler geçtikçe hisse senedinin aldığı kazanımların bir kısmını verdiği görüldü. Halkbank hisseleri, Türkiye Saati İle 15:00’te yüzde 3 civarında bir değer kazancıyla işlem görüyor.

Reuters haber ajansına bu piyasa yükselişini yorumlayan bir uzman analist, “Hisseler Trump etkisi ile yükseliyor. Trump’ın kazanacağı beklentisi ile primli hareket ediyor” dedi.

ABD hisse senetleri piyasalarının vadelileri ise ilk başlarda düşse bile daha sonra yönünü tekrar yukarı doğru çevirdi.

ABD şu anki Başkanı Donald Trump’ın seçimi kazandığına dair iddiası ve sonuçları Yüksek Mahkeme’ye götüreceğini belirten ve ses getiren açıklamasının ardından ABD hisse senedi piyasalarının en önemli endekslerinden biri olan Dow vadelileri değer kaybetti.

Para piyasaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.