Ekonomik takvim ne demek? Para piyasalarında önem arz eden bir konuma sahip olan ”ekonomik takvim” ne anlama gelir? Bu yazımızda bu konu üzerinde duracağız. Ekonomik takvim devletlerin açıklanmış olan ya da gelecekte açıklanacak olan ekonomik verilerinin takip edilmesini mümkün kılıyor. Para piyasalarının hangi yöne doğru hareketleneceğini tahmin etmeyi kolaylaştırmaya yarayan ekonomik takvim kavramı, yatırımcıların birikimlerini değerlendirme aşamasında daha güvenli hareket etmesini sağlıyor. Ekonomik takvim, yatırım araçlarının ya da ürünlerin fiyatlarındaki değişime neden olan etkenleri takip etmeye yarar. Döviz alım satımı yapan yatırımcılar için takvimde yer alan verilerin beklentinin altında kalması veya üzerinde olmasıyla fiyatların dengesiz bir şekilde hareket edebileceği hiçbir zaman unutulmamalıdır. Yatırımcılar ekonomik takvimi başarılı bir şekilde kullanabilirse mantıklı hamleler yaparak iyi kazançlar elde edebilirler.

Ekonomik Takvim Nasıl Yorumlanır?

Ekonomik takvim ne demek? Ekonomik takvim birçok etkeni içinde bulundurur; enflasyon, faiz, işsizlik bu etkenlerden birkaç tanesidir. Bu etkenler dışında yer alan birçok etken de piyasayı farklı yönlerden hareketlendirir. Bu etkenlerin hepsini takip etmek ve yönetmek çok güç değildir. Günümüzde internet dünyasında aracı kurumların internet sitesine giderek dünya üzerinde gerçekleşen olayları ve finansal araçların fiyatlarının hangi yöne doğru hareketleneceği anlaşılabilir. Bu gibi durumlarda tecrübenin yeri de çok fazladır. Deneyim ve tecrübe arttıkça hata yapma oranı da büyük ölçüde azalır. Ekonomi alanında temeli olmayan ve yatırım yapmak isteyen yatırımcılar da uzman analistlerden yararlanabilir.

Finans piyasasında uzman denebilecek kişiler haftalık, günlük ve hatta saatlik analiz paylaşabiliyorlar. Yatırımcılar yine bu uzmanların paylaştığı analizlerden de faydalanabilirler. Bu raporlar fiyatlar hakkında bilgileri içeriyor. Uzman analistler grafikleri ve indikatörleri yorumlayarak bu bilgileri veriyorlar. Örneğin ekonomik takvimde yer alan önemli verilerden bir tanesi olan FED faiz kararı’nın ne olduğunu açıklayalım.

Fed Faiz Kararı

FED’in Amerika Birleşik Devleti’nin merkez bankası olduğunu söyleyebiliriz. Ekonomik takvimde yer alan en önemli veriler ya da haberlerdir diyebiliriz. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD’nin merkez bankası FED yılda 8 kere, altı haftada bir kere faiz kararını açıklar. ABD para birimi olan Doların ve ABD ekonomisinin bütün dünya üzerinde oynadığı önemli rol sebebi ile yalnızca ABD tarafından değil bütün dünya ülkeleri tarafından önemle gözlenir ve açıklama anında piyasalar üzerinde sert fiyat dalgalanmaları gerçekleşir.

Bunun gibi diğer veriler ekonomik takvimde yer alır ve de piyasalarda dalgalanmalara sebep olabilir. Bu yüzden ekonomik takvimi hepimiz çok iyi takip etmeliyiz.

Diğer bilgilendirici yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.