Gümüş Yatırım Birikimlerimizi güvende tutmanın, değer kaybetmelerini önlemenin en bilinen ve en eski yolu yatırım yapmaktır. Gelecekte uzun vadeli ya da kısa vadeli değerleneceğini düşündüğünüz finansal araca yatırım yaparak hem birikiminizi korumuş olursunuz hem de paranız üzerinden para kazanmış olursunuz.

Yatırım yapılacak birçok finansal araç var. Altın ya da gümüş gibi emtialar, endeksler, dövizler… Bunlardan en eskisi emtialardır. Altına yatırım yapmak yatırımcılar için hep güvenli bir liman görevi görmüştür. Son zamanlarda artan altın fiyatları ile birlikte yatırımcılar yeni bir güvenli liman aramaya başladılar. Altına alternatif olarak gümüşe yöneldiler. Şimdi gelin birlikte gümüş yatırım yapmalarının sebeplerini inceleyelim.

Gümüş de Altın Gibi Fizikseldir

Yatırımcılar için yatırımlarını elinde tutmak büyük bir avantajdır. Gümüş ellerinde tutabileceği, hafif olmasından kaynaklı istediği zaman taşıyabileceği bir yatırım aracıdır. Bu yönünden dolayı gümüşe yatırım yapmak mantıklı olacaktır.

Gümüşü Nakde Çevirmek Altına Göre Daha Kolaydır

Altın birikiminizi nakit paraya ihtiyacınız olduğu zaman bozdurmak istemeyebilirsiniz. Gümüşe yatırım yaptığınızda ise elinizdeki gümüşü nakit paraya kolaylık çevirebilirsiniz, altından daha hızlı bir şekilde bozdurabilirsiniz.

Gümüş Daha Hızlı Yükselir

gümüşün piyasası diğer finansal araçlara göre daha küçük olduğu için yükseliş altına ya da diğer finansal araçlara göre çok daha hızlı oluyor. Bu açıdan gümüş yine tercih edilebilir. Ancak düşüşlerde de gümüş çok daha hızlı düşer. Bu dezavantaj da dikkate alınmalıdır.

Gümüş Endüstriyel Kullanımı Gün Geçtikçe Artıyor

Cep telefonlarında, mutfak gereçlerinde, takılarda, tıbbi aletlerde ve daha birçok alanda gümüş kullanımı giderek artıyor. Talep oldukça değeri de bir yandan artan gümüş yatırımcılar için oldukça cazip bir emtia bir finans aracı haline geliyor.

Bunun gibi finansal bilgiler için sitemizin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.