Pfizer aşısı Dünya çapında 50 milyondan fazla insana bulaşan Covid-19 salgınını bitirmekte önemli bir faktör olacak aşıda son aşamaya gelindi. Aşıyı geliştiren BionTech firmasının Türk CEO’su ”Bu aşı Covid-19 salgını karşısında bir zaferdir. Bu aşı en az bir yıl insanları hastalığa karşı koruyacaktır.” ABD menşeili ilaç şirketi Pfizer ile Almanya menşeili şirket olan Biontech firmasının birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının %90 oranında bir başarı sağlamasının açıklanması üzerine piyasalar ani bir yükselişe geçti ve altın ani bir düşüş yaşadı.

Aşının başarı oranının açıklanması üzerine ham petrol fiyatları da sert bir yükselişe geçti. WTI’da yükseliş yüzde 7 üzerine çıkmasıyla birlikte varil fiyatı da 39.94 dolara çıktı, Brent petrolde ise yükseliş yüzde 7’ye yaklaştı; varili 42.16 dolara çıktı.

William Gruber adındaki; Pfizer’ın Aşı Geliştirilmesinden Sorumlu Olan Kıdemli Başkan Yardımcısı , “Bu tüm dünyanın, ABD’nin ve kamu sağlığının duyacağı en umut verici haberlerden bir tanesi.” dedi ve umut ettiği en başarılı sonuçlardan bile çok daha üstün sonuçlara şahit olduklarını söyledi.

ABD menşeili Pfizer’ın hisseleri aşının başarılı olması haberinin ardından güçlü bir şekilde yükseldi. Pfizer hisseleri piyasa öncesi işlemlerde TSİ 15.25’te yüzde 14 civarında yükseliş gösterdi.

Havacılık şirketlerinin de borsa işlem gören hisseleri sert bir şekilde yükselişe geçti.

S&P 500 endeksi de Pfizer aşısı açıklamasının ardından rekor seviyelere ulaştı. TSİ 15:05 itibarıyla S&P 500 endeksi vadeli kontratları %3.78 artıda bulunurken Dow Jones endeksi vadeli kontratları %4.69 artıda seyrediyor.

Pfizer’ın yaptığı aşı başarı oranının %90’ının ardından BIST ulaştırma endeksinde de yükseliş yüzde 6 üzerini gördü. Hafta sonu gelen yoğun veri trafiğinin ardından BIST 100 endeksi zaten yeni haftaya hızlı bir yükseliş ile başlangıçtı. Açılışta yüzde 2,10 değer kazanan endeks, seansın ilerleyen kısmında 9 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Para piyasaları ile ilgili daha fazla yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.