İngilizce’de bilinen adıyla Over-the-counter (OTC) yani Tezgah üstü piyasalar, organize olmamış piyasa kavramını ifade eder. OTC piyasasının tam tersi ise, merkezi bir borsa yoluyla gerçekleşen sağlanan ticaret ve yatırımlardır.

OTC piyasası üzerinde yapılan alım satım işlemlerine örnek olarak bir satıcı aracılığı ile telefonla ya da elektronik ortam üzerinde satın alınan bir menkul kıymet ya da diğer finansal ürünler gösterilebilir. OTC işlemleri genellikle telefon, e-posta ve internet ile yürütülür. OTC piyasasında normal standartların daha üzerinde hisse senedi alınabilir veya satılabilir.

Tezgah Üstü Piyasalar Nasıl Hareket Eder?

OTC piyasasında daha çok küçük hisse senedi benzeri menkul kıymetler bulunuyor. Tezgah Üstü piyasalar, hisse senetlerini hisse başına belli bir fiyat seviyesinin üzerinde tutamayan veya iflas başvurusunda bulunan şirketleri içinde barındırabilir. Bunun gibi şirketler herhangi bir borsada işlem yapamazlar iken Tezgah Üstü piyasalarında işlem yapabilmeleri mümkündür. Saydığımız durumlardaki şirketler ile birlikte kimi büyük ve kurumsal şirketler de tezgah üstü piyasaları tercih edebilir. Örnek vermek gerekir ise; Türkiye’de Kapalıçarşı piyasası, serbest altın piyasası bulunurken yurt dışında Allianz, Danone gibi dünya çapında firmalar da vardır.

OTC ile geniş çaplı borsalar arasında bazı farklar vardır. Ancak her ne kadar farklılıklar olsa da, yatırımcılar alım satım yaparken büyük farklar görmezler. OTC piyasaları düzenlenen bir piyasadır ve bu sebeple çok daha güvenli ve hızlı görülür.

Ayrıca tezgah üstü piyasalarında satışlar teklif yapılarak sağlanır. Bu sebeple pazarlık yapma imkanı da vardır.

OTC Piyasaları Risk İçerir mi?

Likiditenin yüksek olması, elektronik ortamlar üzerinde gerçekleşen fiyat teklifleri gibi gelişmeler OTC piyasasını zaman geçtikçe geliştirdi. Ancak halen bu piyasada diğer resmi borsalar karşısında bir takım risk içeren durumlar bulunmaktadır.

Tezgah Üstü Piyasaların Önemi

Tezgah üstü piyasalar global finansmanın çok önem arz eden unsurlarından bir tanesidir. OTC piyasasında bulunan menkul kıymetlerin ayrıca bir önemi de bulunmaktadır. Örneğin, piyasa katılımcılarına organize borsalarla karşılaştırıldığında daha yüksek oranda sunulan esneklik, türev sözleşmelerinin daha düşük riskli bir şekilde ayarlanmasını sağlayabilir.

Bunun gibi daha fazla bilgilendirici yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.